Gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rodziny świniowatych. Jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej.
Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym.
Samica dzika nazywana jest lochą, samiec odyńcem, a młode warchlakiem, warchlak o charakterystycznym paskowym umaszczeniu pasiakiem.
Wygląd dzików:
Ubarwienie dzika jest zmienne, latem ciemniejsze. Może przechodzić od niemal czarnego przez brązowoczerwone po płowe. Z powodu zwyczaju tarzania się w błocie jest zbliżone do barwy gleby występującej w rejonie życia osobnika. Młode dzika, warchlaki, do 3–4 miesiąca życia mają wzdłuż tułowia czarne pasy (stąd nazwa pasiak).
Ciekawostki:
- Ciąża dzika trwa około 120-140 dni.
Na świat w okolicach marca, kwietnia oraz maja przychodzi od 2 do nawet 8 młodych. - Samica zanim urodzi, układa sobie legowisko z kawałków różnego rodzaju roślin.
- Ostatnie dane zgromadzone przez Polski Związek Łowiecki z 2014 roku mówią o kolejnym wzroście populacji i kształtowaniu się liczebności na poziomie 282 tysięcy osobników.
Kiedy zobaczy na dzik należy się bardzo spokojnie wycofać nie robiąc przy tym hałasu. Gdyby jednak stało się tak, że zwierzę zacznie biec w twoją stronę, to po prostu zejdź mu z drogi. Dziki są mało zwrotne, więc to powinno dać ci chwilę wytchnienia. Zwierzę będzie musiało zahamować i potem nawrócić, a ty wykorzystasz ten czas, żeby odejść możliwie najdalej.
źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzik_euroazjatycki
http://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/dzik-bliskie-spotkanie,11439.html
http://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/dzik-europejski-sytuacja-populacji-dzika-w-polsce,20189.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz